Linux Sunucuya NodeJS Kurulumu

NodeJS server-side uygulamalarının yazıldığı mükemmel bir kütüphanedir. Bu kütüphaneyle yazdığımız uygulamaları sunucuda kullanabiliriz. NodeJS’i kullanabilmek ve yazdığınız uygulamaları Linux tabanlı sunucunuzda kullanabilmek için ilgili kütüphaneleri sunucuya kurmamız gerekmektedir. Daha sonrasında istediğiniz gibi Nodejs uygulamalarını ve npm paketlerini kullanabileceğiz.

NodeJS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemi okuyabilirsiniz;

NodeJS kütüphanesini kurabilmek için sunucuya terminal ile root olarak bağlanmamız gerekiyor. Bunun için PuTTY gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kuruluma başlamadan önce NodeSource reposunu paket yöneticisine eklememiz gerekiyor. Biz Node 10.x sürümünü yükleyeceğiz;

curl https://deb.nodesource.com/setup_10.x  | sudo bash -

Repoyu paket yöneticisine başarıyla ekledikten sonra kurulum işlemine başlayabiliriz;

sudo yum install nodejs

Kuruluma başlamadan önce paketin boyutunu bildiren onay penceresi gelecektir. Bu bölümü ve GPG anahtarını içe aktarma izni istenildiğinde “y” tuşuna basarak onay vermeniz gerekiyor.

Kurulum yaklaşık sunucunun CPU ve RAM miktarına göre 4-5 dakika kadar sürebilir. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki shell kodlarını terminalde deneyerek ilgili kütüphanelerin sürüm bilgisini görüntüleyebilirsiniz;

node --version

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.